בלוג | כללים להורים לל”ג בעומר

ל”ג בעומר, חג של שמחה ואור, אבל באותה נשימה גם מסוכן ומועד לפורענות.

ל”ג בעומר מביא איתו לא מעט סכנות, בגלל שהוא חג נטול הורים ומבוגרים אחראיים. המסורת אומרת שילדים נמצאים במדורות לאורך כל הלילה, והמבוגרים לא באים. זוכרים את עצמכם בגיל הנעורים? זוכרים איך הדבר הזה הוא מרחב שעלול להתדרדר בקלות למקומות סיכוניים? אז בדיוק בגלל זה חשוב לעצור ולדבר על ל”ג בעומר, רגע לפני שהוא ממש מתחיל.

מוכנים? הנה כמה דברים שכדאי שנעשה לפני ל”ג בעומר:

1. הגדירו את כללי המשחק. אני שומעת הרבה הורים שאומרים- למה לתת להם רעיונות? אם הם בכלל לא חושבים על אלכוהול?
שיח עם הילדים על הסכנות שלילה בחברת ילדים מזמן הוא שיח חשוב. דברו איתם על הכיף שבמדורה וגם על הסיכון מהאש ומלחץ חברתי (ואלכוהול, נפצים, עישון וכיו”ב, בהתאם לגיל), ותנו להם מילים להתמודד עם סכנות שיגיעו. עשו זאת בפרטיות, לא מול כולם, ולפני יום המדורה, ולא רגע לפני שהם יוצאים מהבית.

2. תביאו, תסיעו ובכלל התנדבו להיות חלק.
במקום לכעוס על זה שהילדים מבקשים, הרתמו בשמחה. זה ייתן לכם חוץ מהכרת תודה, הזדמנות להציץ פנימה לתוך חברת הילדים ולראות מה קורה שם. על הדרך תנו כמה טיפים שאולי יעזרו מאוחר יותר. ככה, גם כשתבואו לבקר אותם במדורה, הילדים לא יופתעו ולא יתבאסו, הרי הייתם חלק מהחבר’ה עוד קודם.

3. שמרו על קשר. הודיעו שבכל עניין אתם זמינים להם ובקשו מהם להיות זמינים עבורכם. תסבירו שאתם רוצים להיות הטלפון הראשון אם משהו קורה, וכן, גם משהו שלא מספרים להורים. תבטיחו לא לכעוס עליהם בזמן אמת, ותעמדו מאחורי ההבטחה הזו. ממילא ילדים שיכורים לא מסוגלים לשמוע הטפות מוסר. את החינוך תשאירו לאחר כך.

4. בואו לבקר. תביאו משהו טעים. ואל תשארו הרבה זמן. אבל הידיעה הזו שדואגים, מפקחים ונוכחים היא קריטית למניעת התנהגויות סיכון. כי אם הילדים יודעים שההורים עלולים לקפוץ במהלך הלילה הם יחשבו פעמיים לפני שהם יעשו שטויות.

5. ברגע האמת, תנו להם תמיכה, ושחררו את הטפות המוסר. אם הילדים התקשרו אליכם שתצילו אותם, תהיו עסוקים בהצלה, ולא בבירור של איך זה קרה, לעזאזל. כבר אמרנו שילדים שיכורים לא יכולים לשמוע הטפות מוסר. אם תצליחו לתמוך בהם בלב שלם ברגע משברי, תרוויחו את הטלפון במשבר הבא, עוד לפני שהוא קורה ממש.  

ואל תשכחו ליהנות!
חג שמח!

ומוזמנים לשתף הלאה!

נושאים קשורים

דילוג לתוכן